CLICK HERE FOR OFFICIAL RESULTS
10 Miler | 4 Miler | Laurel Hill Climb | USATF Open
Click here for photographs of the race!
10 Miler
Official Results
Top Males Overall in 10 Mile Race – Gun Elapsed time
1. Stevven Anderson – 55:00
2. Gavin Coombs – 55:13
3. Jack Ratterree – 56:35
Top Male Masters in 10 Mile Race – Gun Elapsed time
1. Paul Mainwaring – 58:24
2. Colin Jones – 59:23
3. Allen Baddour – 59:29
Top Females Overall in 10 Mile Race – Gun Elapsed time
1. Natalie Lawrence – 1:00:00
2. Heidi Bretscher – 1:02:18
3. Amanda LoPiccolo – 1:03:24
Top Female Masters in 10 Mile Race – Gun Elapsed time
1. Lorraine Young – 1:02:51
2. Jennifer Vandiver – 1:08:14
3. Carolyn Bachl Stewart – 1:09:32
Males 9 & Under in 10 Mile Race – Chip Elapsed time
1. Owen Recavvaren – 1:48:30
2. Gage Peterson – 2:07:35
Males 10-12 in 10 Mile Race – Chip elapsed time
1. John Grow – 1:07:03
2. JJ Malach – 1:10:01
3. Michael Grow – 1:13:38
Females 10-12 in 10 Mile Race – Chip elapsed time
1. Sarah Jooste – 1:41:19
2. Morgan Bradbury – 1:42:18
3. Hope Baugher – 1:44:50
Males 13-15 in 10 Mile Race – Chip Elapsed time
1. Krishan Guzzo – 1:04:05
2. Lowell Hensgen – 1:06:42
3. Benjamin Kearsley – 1:06:55
Females 13-15 in 10 Mile Race – Chip Elapsed time
1. Aislinn Whalen – 1:35:25
2. Emily Easthom – 1:38:00
3. Maggie DeLeonardis – 1:38:20
Males 16-20 in 10 Mile Race – Chip Elapsed time
1. Jack Ratterree – 56:35
2. Austin Sullivan – 1:00:56
3. Yonel Admasu – 1:01:35
Females 16-20 in 10 Mile Race – Chip Elapsed time
1. Zachary Cox – 1:07:56
2. Patricia Callison – 1:10:29
3. Christina Goudreau – 1:10:52
Males 21-25 in 10 Mile Race – Chip Elapsed time
1. Kameron Singer – 1:04:25
2. Daniel Bloodgood – 1:04:42
3. Clark Bracney – 1:05:11
Females 21-25 in 10 Mile Race – Chip Elapsed time
1. Katya Harris – 1:11:32
2. Erica Roelofs – 1:11:52
3. Anne Burke Baldridge – 1:11:59
Males 26-30 in 10 Mile Race – Chip Elapsed time
1. Stevven Anderson – 55:00
2. Gavin Coombs – 55:13
3. Victor Ornelas – 59:12
Females 26-30 in 10 Mile Race – Chip Elapsed time
1. Heidi Bretscher – 1:02:18
2. Rebecca Yau – 1:05:36
3. Holly DeWitt – 1:05:58
Males 31-35 in 10 Mile Race – Chip Elapsed time
1. Daniel Matena – 59:09
2. Chris Jackson – 1:00:42
3. Nick Schweizer – 1:04:39
Females 31-35 in 10 Mile Race – Chip Elapsed time
1. Natalie Lawrence – 1:00:00
2. Amanda LoPicollo – 1:03:24
3. Lauren Osborne – 1:07:04
Males 36-40 in 10 Mile Race – Chip Elapsed time
1. Paul Mainwaring – 58:24
2. Harsha Thirumurthy – 58:38
3. Tomasz Kochanowicz – 1:00:11
Females 36-40 in 10 Mile Race – Chip Elapsed time
1. Catherine Seaton – 1:05:10
2. Brennan Liming – 1:06:01
3. Meredith Bazemore – 1:10:54
Males 41-45 in 10 Mile Race – Chip Elapsed time
1. Colin Jones – 59:23
2. Allen Baddour – 59:29
3. Paul Francis – 1:01:18
Females 41-45 in 10 Mile Race – Chip Elapsed time
1. Lorraine Young – 1:02:51
2. Julie Tuttle – 1:09:04
3. Carolyn Bachl Stewart – 1:09:31
Males 46-50 in 10 Mile Race – Chip Elapsed time
1. James Donaghy – 1:08:06
2. Mason Goss – 1:09:31
3. Norman Carew – 1:09:49
Females 46-50 in 10 Mile Race – Chip Elapsed time
1. Jennifer Vandiver – 1:08:14
2. Laurie Olson – 1:16:52
3. Mary Ann Compton – 1:16:57
Males 51-55 in 10 Mile Race – Chip Elapsed time
1. Gary Slade – 1:07:36
2. Erik Legg – 1:09:09
3. Mike Kelley – 1:09:46
Females 51-55 in 10 Mile Race – Chip Elapsed time
1. Sally Wilging – 1:18:17
2. Wendy Gibson – 1:21:06
3. Pam Foster – 1:22:19
Males 56-60 in 10 Mile Race – Chip Elapsed time
1. David Couper – 1:09:45
2. Darrel Wells – 1:14:52
3. Timothy Saunders – 1:17:25
Females 56-60 in 10 Mile Race – Chip Elapsed time
1. Rietta Couper – 1:20:01
2. Michelle Johnson – 1:23:30
3. Joanne Gardner – 1:24:16
Males 61-65 in 10 Mile Race – Chip Elapsed time
1. Bob Albritton – 1:13:59
2. David Montefiori – 1:16:13
3. Chuck Andrews – 1:18:33
Females 61-65 in 10 Mile Race – Chip Elapsed time
1. Elizabeth Randall – 1:35:30
2. Laurie Godwin – 1:40:58
3. Diana Knechtel – 1:42:08
Males 66-70 in 10 Mile Race – Chip Elapsed time
1. David Leith – 1:18:06
2. Russell Smith – 1:23:20
3. Rich Murphy – 1:27:07
Females 66-70 in 10 Mile Race – Chip Elapsed time
1. Linda Kelly – 1:56:10
2. Diane Vanbuhler – 2:19:37
Males 70+ in 10 Mile Race – Chip Elapsed time
1. Fran DiGiano – 1:35:32
2. Kevin Morgan – 2:10:56
Females 70+ in 10 Mile Race – Chip Elapsed time
1. Ann Viles – 1:36:02
2. Susan Gitter – 2:07:30
3. Shirley Connelley – 2:15:15
Fleet Feet Sports 4 Mile Race
Unofficial Results
Top Males Overall in 4 Mile Race – Gun Elapsed time
1. Dave Mabe – 22:55
2. Rob Benjamin – 24:07
3. Derek Pamukoff – 24:29
Top Male Masters in 4 Mile Race – Gun Elapsed time
1. Rob Benjamin – 24:07
2. Jon Baumler – 27:20
3. Tim Salemy – 28:26
Top Females Overall in 4 Mile Race – Gun Elapsed time
1. Joan Mabe – 26:51
2. Blais Hickey – 28:42
3. Kara Bonneau – 29:11
Top Female Masters in 4 Mile Race – Gun Elapsed time
1. Joan Mabe – 26:51
2. Sara Mannone – 29:33
3. Laura Stepp – 29:58
Males 9 & Under in 4 Mile Race – Chip Elapsed time
1. Matthew Hawley – 33:38
2. Finn Bruce – 36:03
3. Canyon Harris – 38:04
Females 9 & Under in 4 Mile Race – Chip Elapsed time
1. Eva Einaudi – 42:37
2. Isabella Crandall – 46:02
3. Liliana Boccieri – 47:12
Males 10-12 in 4 Mile Race – Chip elapsed time
1. Ben Hawley – 27:10
2. Dalton Graham – 29:15
3. Daniel Price – 30:43
Females 10-12 in 4 Mile Race – Chip elapsed time
1. Ann Marie Knight – 34:07
2. Emery Hoos – 38:01
3. Eliana Walk – 38:33
Males 13-15 in 4 Mile Race – Chip Elapsed time
1. Agustin Fiorito Jr – 26:31
2. Mitch Sorensen – 27:07
3. Osvin Ordonez – 29:43
Females 13-15 in 4 Mile Race – Chip Elapsed time
1. Ashley Slocum – 33:00
2. Sydney Barker – 33:36
3. Addi Curran – 36:30
Males 16-20 in 4 Mile Race – Chip Elapsed time
1. Israel Glover – 31:01
2. James Payne – 31:03
3. Jonathan Carlock – 32:03
Females 16-20 in 4 Mile Race – Chip Elapsed time
1. Selena Garber – 35:13
2. Ally Bardill – 35:42
3. Jane McMurry – 36:10
Males 21-25 in 4 Mile Race – Chip Elapsed time
1. Tim Dinh – 31:32
2. John Riley – 31:43
3. Devin Simpson – 32:15
Females 21-25 in 4 Mile Race – Chip Elapsed time
1. Blais Hickey – 28:45
2. Sheridan Jordan – 32:17
3. Claudia Lima – 35:17
Males 26-30 in 4 Mile Race – Chip Elapsed time
1. Derek Pamukoff – 24:32
2. Chase Barrett – 25:56
3. Yohei Hisada – 27:56
Females 26-30 in 4 Mile Race – Chip Elapsed time
1. Ali Madigan – 29:42
2. Kathryn Paulson – 32:34
3. Katie Endres – 33:15
Males 31-35 in 4 Mile Race – Chip Elapsed time
1. Luke Holman – 25:26
2. Timothy Reddy – 27:06
3. David Alexander – 27:08
Females 31-35 in 4 Mile Race – Chip Elapsed time
1. Kara Bonneau – 29:10
2. Angela Elliot – 32:35
3. Julie O’Donnell – 32:41
Males 36-40 in 4 Mile Race – Chip Elapsed time
1. Dave Mabe – 22:57
2. Bryan Hassin – 29:09
3. Ben Scholl – 31:55
Females 36-40 in 4 Mile Race – Chip Elapsed time
1. Lara Moore – 33:12
2. Aimee Weber – 33:48
3. Melissa Landry – 36:26
Males 41-45 in 4 Mile Race – Chip Elapsed time
1. Jon Baumler – 27:20
2. Tim Salemy – 28:25
3. Patrick Rorie – 28:27
Females 41-45 in 4 Mile Race – Chip Elapsed time
1. Sara Mannone – 29:32
2. Sloan Nuernberger – 29:59
3. Jessica Lee – 32:15
Males 46-50 in 4 Mile Race – Chip Elapsed time
1. Rob Benjamin – 24:08
2. Alan Frelich – 30:14
3. John Gotelli – 31:07
Females 46-50 in 4 Mile Race – Chip Elapsed time
1. Laura Stepp – 29:58
2. Susan Helm-Murtagh – 33:13
3. Laura Wessell – 36:46
Males 51-55 in 4 Mile Race – Chip Elapsed time
1. Andy Maynard – 30:48
2. Jon Hunter – 31:39
3. Steven Boone – 32:12
Females 51-55 in 4 Mile Race – Chip Elapsed time
1. Joan Mabe – 26:52
2. Staci Newlin – 35:05
3. Heidi Harkins – 35:08
Males 56-60 in 4 Mile Race – Chip Elapsed time
1. Tom Hoerger – 31:33
2. Gordon Hammer – 32:21
3. Tom Hourihan – 35:07
Females 56-60 in 4 Mile Race – Chip Elapsed time
1. Suzanne Friis – 38:18
2. Cindy Edwards – 39:22
3. Julie Francis – 41:48
Males 61-65 in 4 Mile Race – Chip Elapsed time
1. Geoffrey Marshall – 35:50
2. John McDowell – 40:31
3. Park Iv – 43:20
Females 61-65 in 4 Mile Race – Chip Elapsed time
1. Shelly Bloom – 35:12
2. Debbie Merten – 42:05
3. Stephanie Willis – 44:26
Males 66-70 in 4 Mile Race – Chip Elapsed time
1. Joe Keefer – 33:04
2. Michael Largen – 36:22
3. Steven Just – 41:37
Females 66-70 in 4 Mile Race – Chip Elapsed time
1. Judith Swasey – 41:27
2. Ann Short – 42:37
3. Marion Haywood – 52:13
Males 70+ in 4 Mile Race
1. Vern Robinson – 44:59
2. Paul Teleki – 46:28
3. Gerald Bell – 52:44
Females 70+ in 4 Mile Race – Chip Elapsed time
1. Martha Pirone – 58:06
2. Monica Boccieri – 1:05:12
3. Ann DiGiano – 1:05:22
Laurel Hill Climb
Laurel Hill Climb – Males
1. Stevven Anderson – 5:35
2. Gavin Coombs – 5:38
3. Jack Ratterree – 5:42
4. Harsha Thirumurthy – 5:54
5. Paul Mainwaring – 5:58
Laurel Hill Climb – Females
1. Natalie Lawrence – 6:13
2. Amanda LoPiccolo – 6:25
3. Heidi Bretscher – 6:27
4. Lorraine Young – 6:42
5. Brennan Liming – 6:44
USATF Open
USATF Open – Males
1. Stevven Anderson – 55:00
2. Gavin Coombs – 55:13
3. Jack Ratterree – 56:35
USATF Open – Females
1. Natalie Lawrence – 1:00:00
2. Heidi Bretscher – 1:02:18
3. Amanda LoPiccolo – 1:03:24
USATF Open – Male Masters
1. Paul Mainwaring – 58:24
2. Colin Jones – 59:23
3. Allen Baddour – 59:29
USATF Open – Female Masters
1. Lorraine Young – 1:02:51
2. Jennifer Vandiver – 1:08:14
3. Carolyn Bachl Stewart – 1:09:32
Comments on Chapelboro are moderated according to our Community Guidelines